Magia ziół - Magia ziół

Dietetycyonline.pl >> Magia ziół - Magia ziół >> Głóg: nieduże owoce - duże zastosowanie

Głóg: nieduże owoce - duże zastosowanie

Poniedziałek, 13.11.2017 | Autor: Ilona Drzewiecka | Ilość komentarzy: 0 | kategoria: Magia ziół - Magia ziół
Diety - Głóg: nieduże owoce - duże zastosowanie

Głóg to krzew o charakterystycznych małych i ostrych kolcach. Kwitnie na biało lub różowo, natomiast owoce (pozorne) mają barwę ciemnoczerwoną o kształcie kulistym lub elipsy. Właściwe owoce to żółtawobrunatne pestki.
Głóg stosowano już w najdawniejszych czasach, ze względu na jego różnorodne właściwości lecznicze.

Związki zawarte w głogu:

Głóg jest źródłem flawonoidów o najsilniejszym działaniu przeciwutleniającym, takich jak np.: rutyna, hyperozyd, witeksyna i ramnozyd. Zawiera on również saponiny, taniny, aminy, kwas kawowy, kwas urosolowy, kwas oleinowy, kwas głogowy oraz pektyny. Jest też doskonałym źródłem witaminy C.

Skład chemiczny owocu i kwiatostanu głogu jest bardzo podobny, różnią się jedynie zawartością poszczególnych flawonoidów.

Najczęstsza forma stosowania :
- napary,
- nalewki.

W badaniach wykazano, że nalewki z głogu mają dwukrotnie większą skuteczność niż napary.

Zastosowanie:

U osób z astmą jest stosowany ze względu na działanie rozkurczowe, natomiast przygotowanie płukanki z głogu przynosi ulgę w zapaleniu błony śluzowej gardła i jamy ustnej.
Ułatwia również zasypianie, a także stosuje się go w celu poprawy trawienia, w niestrawności oraz podczas biegunki.

Jednak najbardziej znanym działaniem głogu jest wpływ na profil lipidowy, prace serca i przepływ krwi.

Badania donoszą, że podawanie preparatów głogu jest korzystne w zapobieganiu nagłym zgonom u osób z niewydolnością serca.

Posiada również właściwości przeciwmiażdżycowe. Badania potwierdziły korzystny wpływ głogu na zmniejszenie stężenia triglicerydów i cholesterolu we krwi. Zapobiega on również gromadzeniu się cholesterolu w wątrobie, przez wspomaganie jego rozkładu i zmniejszenie syntezy.

Badania wykazały także pozytywny wpływ głogu na wątrobę – zmniejsza negatywne zmiany powstające w wątrobie w skutek spożywania dużej ilości tłuszczów.

Ze względu na dużą zawartość min. flawonoidów i witaminy C, badania potwierdzają, że głóg ma właściwości przeciwutleniające, a więc min. hamuje procesy starzenia organizmu oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów oraz miażdżycy.

Magiczna mieszanka na poprawę pracy serca :
Kwiatostan głogu 30g
Ziele konwalii majowej 30g
Liść melisy 20g
Korzeń kozłka 20g

2 łyżeczki ziół zalać szklanką wrzącej wody. Nakryć i gotować przez jedną minutę. Następnie odstawić na 5 minut, przecedzić i pić ciepły napój rano i wieczorem na 10 minut przed posiłkiem . Za każdym razem należy przygotować nową porcję. Pozytywne efekty uzyskuje się w czasie miesięcznej kuracji.

 Piśmiennictwo:
Król D.: Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą. Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2011, s. 122-126

Skomentuj Wasze komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Dietetycyonline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dietetycyonline.pl

Nasi specjaliści do Twojej dyspozycji!

 
Strona jest zarządzana przez: Scenic Group Sp. z o.o.