Artykuły

Dietetycyonline.pl >> Artykuły >> Niedobór snu – okiem eksperta

Niedobór snu – okiem eksperta

Czwartek, 17.11.2016 | Autor: | Ilość komentarzy: 0 | kategoria: Artykuły
Niedobór snu – okiem eksperta

Jedni uważają, że to strata potrzebnego im czasu. Inni – znajdują w nim niezbędną odskocznię od dnia codziennego. Niezależnie od tego, jak postrzegamy sen, musimy pamiętać o jednym: jest on niezbędnym elementem naszego codziennego rozkładu dnia. Czym więc grozi niedobór snu i jak możemy mu zaradzić? Zapytaliśmy eksperta z Fabryki Materacy JANPOL – Tomasza Goca.

Coraz więcej pracy i obowiązków sprawia, iż mniej czasu pozostaje nam na codzienne obowiązki. Jemy w pośpiechu, zaniedbujemy czas wolny, wreszcie – krócej śpimy. A jak potwierdzają badania, wypoczęty organizm jest zdrowszy i tym samym bardziej efektywniejszy w codziennych obowiązkach.

Chorzy z niewyspania

Niedobór snu odbija się nie tylko na wyglądzie zewnętrznym. Sieje również spustoszenie wewnątrz naszego organizmu. Brak optymalnej długości nocnego wypoczynku odbija się najpierw na naszej odporności i mechanizmach obronnych organizmu. Osoby niewyspane są podatniejsze na infekcje – i to nawet trzy razy częściej niż osoby śpiące minimum osiem godzin dziennie. Ale nieprzemijający katar czy kaszel to nic w porównaniu z poważniejszymi chorobami, takimi jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca czy nawet nowotwory. Bo w wyniku niewyspania zapadalność na tego typu schorzenia niebezpiecznie rośnie. Brak snu ma wpływ na spowolnienie reakcji metabolicznych organizmu i tym samym spowolnienie procesu spalania kalorii. Druga rzecz to choroby układu krwionośnego. W fazie głębokiego snu obniża się nie tylko ciśnienie krwi, ale też częstotliwość oddechu i rytm pracy serca. Osoby, które śpią krócej i narażają swój organizm na zaburzenia faz snu są bardziej podatne na nadciśnienie niż te, które śpią zdecydowanie dłużej. Niedobór snu powoduje też zaostrzenie objawów cukrzycy typu II wśród osób cierpiących na jego zaburzenia, czego objawem jest  wyższe stężenie glukozy rano i zwiększony poziom insuliny.

Praca do czasu (pójścia spać)

Przytoczone wyżej dane dają do myślenia. Niestety, niewyspaniu nie zaradzi tylko nadrabianie nieprzespanych nocy w ciągu roboczego tygodnia w weekendy. Dlatego lepiej zawczasu zapobiegać, niż potem długo leczyć (o ile jest taka możliwość) skutki niepożądanych dolegliwości. Zmianę takiego stanu rzeczy najlepiej więc zacząć od wydłużenia nocnego wypoczynku kosztem pracy do późna w nocy. Trzeba się pogodzić z faktem, że szczyt produktywności i tym samym efektywnej pracy przypada u każdego w okolicach południa, a zaczyna spadać w okolicach 20. Praca z laptopem w łóżku, gdy za oknem zapadła już ciemna noc, nie ma więc sensu. Zamiast tego zastąpmy ją wyciszającymi aktywnościami, takimi jak czytanie książki czy zwykła kąpiel. Druga ważna rzecz to regularny tryb dnia i wprowadzenie do niego różnych aktywności, nie tylko pracy na etacie i po nim. Czyli: sportu, wyjść do kina, spacerów czy nawet zwykłych spotkań ze znajomymi lub rodziną. To odskocznie, które skutecznie pozwolą oderwać się od myśli o pracy i zapewnią spokojny sen. Niestety, niekoniecznie dłuższy. Długość nocnego wypoczynku jest bowiem zapisana w naszych genach, a z tymi nie sposób walczyć. Jednak z pomocą tych nawyków, jak również odpowiednich akcesoriów, takich jak wygodne łóżka czy poduszki, możemy skutecznie zwiększyć jego jakość.

Wygoda przede wszystkim

Wygodny i zdrowy sen to taki, który kończy się powitaniem poranka z uśmiechem na ustach i bez bólu pleców. Często jednak wstajemy niewyspani, bo niewygodny materac nie pozwala nam ułożyć się odpowiednio w pościeli, często będąc też źródłem nocnych pobudek. I rzecz jasna rozdrażnienia, bo ciągłe przewracanie się z boku na bok wytrąci z równowagi i tym samym sennego trybu nawet najtwardszego śpiocha. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w dobrej jakości podłoże, czyli sprawdzony materac. – A takim jest zdecydowanie materac kieszeniowy EREBU DREAM od Fabryki Materacy JANPOL – mówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy firmy Janpol. – W jego wnętrzu znajdziemy 260 sprężyn przypadających na 1m2 każda z nich umieszczona jest w osobnych kieszeniach i dodatkowo są one podzielone na różne strefy twardości. Dzięki temu materac jest ergonomiczny i dobrze dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa oraz kształtu ciała. Dodatkowo pokrywająca go z obu stron 4 cm warstwa pianki termoelastycznej pod wpływem temperatury dopasowuje się do sylwetki śpiącego, zwiększając tym samym komfort jego użytkowania. Materac pozwoli na dobry sen nawet najbardziej wymagającym wielbicielom nocnego wypoczynku.

Sekret dobrego zdrowia tkwi nie tylko w dobrze zbilansowanej diecie i aktywnym trybie życia. Jego źródłem jest także dobrej jakości sen, o którego znaczeniu wielu z nas często zapomina. Zadbajmy więc o odpowiednią higienę nocnego wypoczynku. Bo im lepszej jest on jakości, tym jesteśmy zdrowsi .

Skomentuj Wasze komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Dietetycyonline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dietetycyonline.pl

Nasi specjaliści do Twojej dyspozycji!

 
Strona jest zarządzana przez: Scenic Group Sp. z o.o.